Žūrija :: Jāzepa Vītola starptautiskais pianistu konkurss ::

Žūrija

Konkursa žūrijā darbosies starptautiski atzīti mākslinieki:

Ivari Ilja (Igaunija, žūrijas priekšsēdētājs), Juris Žvikovs (Latvija), Niklas Pokki (Somija), Zbignevas Ibelgauptas (Lietuva), Toms Ostrovskis (Latvija)

 

Ivari Ilja klavierspēli apguvis Tallinas Mūzikas akadēmijā pie profesores Laines Mets un Pētera Čaikovska Maskavas Valsts konservatorijā pie profesores Veras Gronostajevas un profesora Sergeja Dorenska.

Pianists ieguvis balvas vairākos vietējos un starptautiskos konkursos, tai skaitā Šopēna konkursā Varšavā un Vianna da Motta konkursā Lisabonā.

Ivari uzstājies solo un kopā ar dažādiem orķestriem, tai skaitā Maskavas Simfonisko orķestri, Igaunijas Nacionālo Simfonisko orķestri un Pēterburgas Simfonisko orķestri, sadarabojoties ar tādiem diriģentiem kā Arvo Volmers, Eri Klāss, Leo Krēmers, Veronika Dudarova, Romāns Matsovs, Imants Resnis, Andreas Mustonens u.c.

Pēdējās uzstāšanās notikušas tādās prestižās koncertzālēs kā Sanfrancisko Simfoniju zāle, LA Mūzikas Centra operas zāle, Vašingtonas Atskaņotājmākslas biedrība, Helsinku Festivāls, San Karlo teātris, Vana Klaiberna fonds, Kārnegī zāle, Atēnu koncertzāle u.c.

 

Juris Žvikovs ir asociētais profesors Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas klavieru katedrā.

Klavierspēli apguvis Jelgavas Mūzikas skolā, Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Luksemburgas konservatorijā un Pībodija Konservatorijā. Mācījies pie Zigrīdas Šilleres, Jāņa Lielmaņa, Arņa Zandmaņa, Teofila Biķa, Marko Krausa un Roberta Makdonalda.

J. Žvikovs ir regulārs viesis mūzikas augstskolās Eiropā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Ir sniedzis meistarklases Somijā (Sibēliusa akadēmijā), Zviedrijā (Stokholmas Karaliskajā Mūzikas koledžā; Ingezundas Mūzikas augstskolā), Vācijā (Berlīnes Mākslu universitātē), Holandē (Roterdamas Mūzikas akadēmijā; ArtEZ Mākslas institūtā Arnemā), Itālijā (Udines un Triestes konservatorijās), Spānijā (Kordovas konservatorijā), Grieķijā (Aristoteļa Universitātē Salonikos), Latvijā (Daugavpils, Jelgavas, Jūrmalas, Rēzeknes un Ventspils Mūzikas vidusskolās) un ASV (Kalifornijas Mākslas institūtā; Kalifornijas Valsts universitātē Longbīčā).

J. Žvikovs ir vairāku starptautisko pianistu konkursu laureāts, tajā skaitā Grand Prix ieguvējs J. Vītola Otrajā starptautiskajā pianistu konkursā 1993. gadā. Viņš ir arī Lielās Mūzikas balvas ieguvējs, divreizējs tās nominants un bijis šīs balvas žūrijas loceklis. Trīs reizes ieguvis prestižo Fulbraita stipendiju. Izdevis dubultdisku Latviešu klaviermūzikas antoloģija. Pirmatskaņojis Latvijā Džona Keidža Sonātes un interlūdijas sagatavotām klavierēm. Veidojis koncertprogrammas koncertorganizācijai Latvijas Koncerti. Piedalījies mūzikas festivālos Austrijā (Kammermusikfest Lockenhaus), Francijā (Festival de Radio France et Montpellier), Ķīnā un Latvijā (Arēna, deciBels, Rudens kamermūzikas dienas, Sansusī u. c.).

 

Niklas Pokki ir Mäntä Mūzikas festivāla, gada nozīmīgākā klavieru pasākuma Somijā, dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs kopš 1999.gada. Viņš strādā par Sibēliusa akadēmijas Mākslas universitātes Helsinku klavieru nodaļas vadītāju. Vairāki viņa audzēkņi ieguvuši godalgotas vietas valsts un starptautiskos konkursos.

Pokki ir aktīvs meistarklašu pasniedzējs un lektors, viņš regulāri darbojas kā žūrijas loceklis valsts un starptautiskos pianistu konkursos. Viņš ir arī līdzdibinātājs un koordinators prestižai talantu izglītības programmai - Somijas Jaunatnes klavieru akadēmija. Kā pētniekam viņam ir publikācijas mūzikas pedagoģijas un mūzikas psiholoģijas jomās.

Pokki kā solists uzstājies, piemēram, ar Bāden-Bādenes filharmonisko orķestri, Tallinas kamerorķestri, u.c. Viņš ir pirmatskaņojis, piemēram, Žana Sibēliusa, Erkki Melartina, Kalevi Aho, Osmo-Tapio Räihälä un Tõnu Kõrvits darbus. Viņš ir atskaņojis translācijas koncertus (Somijas raidsabiedrība, Classic FM, Eesti Klassikaraadio un SWR1) un veicis studijas ierakstus.

Niklas Pokki studējis Sibēliusa akadēmijā un Vācijas Karlšrūes Mūzikas universitātē. Viņa skolotāju vidū ir Matti Raekallio, Teppo Koivisto, Ēriks T. Tavastjerna, Karmena Piazzini un Emanuels Krasovskis.

 

Zbignevas Ibelgauptas ir M. K. Čiurlionies valsts mākslas skolas (Viļņa, Lietuva) absolvents, Zbignevas Ibelgauptas ieguva grādu Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā, kur vēlāk sekmīgi pabeidza aspirantūru (1987).

Viņš ir vairāku konkursu laureāts: valsts jauno pianistu konkursā 1979.gadā viņš tika apbalvots ar 1. godalgu; 1982.gada Starptautiskajā M. K. Čiurlionies pianistu konkursā viņš ieņēma 1.vietu, un 1991.gadā kļuva par starptautiskā klavieru duetu konkursa uzvarētāju Romā (Itālija).

Zbignevas Ibelgauptas ir LMTA klavieru nodaļas profesors, no 2009. līdz 2011.gadam darbojās kā LMTA doktorantūras komitejas nodaļas vadītājs un priekšsēdētājs. No 2011. līdz 2021.gadam bijis Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas rektors.

Zbignevas Ibelgauptas ir biežs dalībnieks daudzos mūzikas pasākumos Lietuvā un ārvalstīs, piemēram, cita starpā starptautiskos festivālos Vācijā (festivāls Usedomer Musik), Kanādā (Music Niagara), Polijā (Varszawska Jesień (Varšavas rudens), Dānijā (Musikhost), Ļubļanas vasaras festivāls Slovēnijā, festivāli Baltkrievijā, Krievijā, Ukrainā.

Kopš 1989. gada Zbignevas Ibelgauptas uzstājas klavieru duetā ar Rūtu Rikterė. Duets koncertējis ASV, Japānā, Šveicē, Itālijā, Francijā, Vācijā, Slovēnijā, Īrijā, Latvijā un Krievijā. Klavieru duets izdevis arī vairākus kompaktdiskus.

Zbignevas Ibelgauptas bieži piedalās organizēšanā un vērtēšanā dažādos starptautiskos un valsts mēroga konkursos: bijis žūrijas loceklis starptautiskajos M. K. Čiurlionies konkursos, starptautiskajos S. Vainiunas konkursos, starptautiskajos jauno virtuozu konkursos Rīgā, Tallinas starptautiskajā klavieru konkursā un daudzos citos pasākumos. 1997.gadā Zbignevas Ibelgauptas tika apbalvots ar Valsts kultūras un mākslas balvu.

2016.gadā viņam piešķirts Zviedrijas Karalistes Polārās zvaigznes Karaliskā ordeņa komandiera tituls.

 

Pianists Toms Ostrovskis apguvis klavierspēli pie pasniedzējas Anitas Pāžes un profesoriem Teofila Biķa, Jura Kalnciema un Ronana O`Horas, studējot gan Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, gan arī Londonas Gildholas Mūzikas un drāmas skolā (GSMD). Profesionālo meistarību cēlis meistarkursos Anglijā, Portugālē un Francijā pie tādiem pasniedzējiem kā Deivids Dubals, Džulians Mārtins, Kristofers Eltons, Sergejs Babajans, Džons O’Konors, Pols Luiss, un citiem. Studiju laikā bijis Yamaha stipendiāts JVLMA un GSMD (1999 un 2002), Gildholas Mūzikas un drāmas skolas stipendiāts (2002-2007), ieguvis III vietu Jāzepa Vītola starptautiskajā pianistu konkursā Rīgā, Latvijā (2002), Ivana Satona balvu (Ivan Sutton Prize) kameransambļa Bartok Players sastāvā (Lielbritānijā, 2003), Mairas Heses Izglītības balvas (Myra Hess Education Award, Lielbritānijā, 2003, 2004), English Speaking Union stipendiju (Lielbritānijā, 2004), bijis Žaka Samuela (Jaques Samuel) pianistu konkursa finālists (Lielbritānijā, 2005) un Yamaha – Kemble mūzikas granta ieguvējs (Lielbritānijā, 2005). Toms Ostrovskis piedalījies 2000. un 2003. gada Liepājas Pianisma Zvaigžņu festivālos. Muzicējis ar tādiem kolektīviem kā Rīgas kamermūziķi, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, JVLMA studentu orķestri, Gildholas Simfonisko orķestri, Rumānijas Radio orķestri, un citiem. Veicis ierakstus Latvijas Radio fondā un ABRSM kompānijā. Pianists aktīvi darbojas kamermūzikas laukā, dažādos sastāvos sniedzot koncertus Latvijā, Zviedrijā, Francijā un citās Eiropas valstīs.

Toms Ostrovskis ir JVLMA Klavieru katedras docētājs kopš 2007. gada. Sniedzis klavierspēles meistarklases Igaunijā, Lietuvā, Lielbritānijā, Somijā, Polijā, Zviedrijā, Islandē, Itālijā, un citviet. No 2007. gada ir arī Eiropas mūzikas izglītības iniciatīvas "Inovatīvās konservatorijas" (ICON) biedrs un sadarbībā ar Eiropas augstskolu docētājiem īsteno darbu pie jauniem zināšanu apmaiņas, instrumentu spēles metodikas un studentu pašanalīzes modeļiem. No 1998. gada ir Latvijas Klavieru skolotāju asociācijas biedrs (no 2010. gada - valdes loceklis), pārstāvot Latviju Eiropas Klavieru skolotāju asociācijas konferencēs Kiprā, Norvēģijā, Austrijā, Lielbritānijā, Portugālē, un citās valstīs. Piedalījies dažādu starptautisku klavierspēles konkursu žūriju darbā; no 2014. ir Ineses Galantes talantu konkursa vadītājs, bet no 2019. līdz 2022. gadam vadījis mūzikas festivāla "Rīga Jūrmala" izglītības projektu "Rīgas Jūrmalas akadēmija". No 2016. gada darbojas Nordplus augstskolu tīklā "Act in Art", pētot uzņēmējdarbības apmācības attīstības iespējas mūzikas augstskolās.